STOMATO SPOTTED WILT VIRUS (TSWV) IN IMPATIENS NECROTIC SPOT TOSPOVIRUS (INSV) DOKAZANA TUDI V SLOVENIJI  

  Radovan LIČEN1, Irena MAVRIČ2

1 Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, Fitosanitarna inšpekcija, SI-5290 Šempeter pri Gorici, Slovenija
2 Nacionalni inštitut za biologijo, Oddelek za rastlinsko fiziologijo in biotehnologijo, SI-1000 Ljubljana, Slovenija

 

Pri pregledih v okviru spremljanja zdravstvenega stanja rastlin v zavarovanih prostorih, ki jih redno opravlja fitosanitarna inšpekcija, je bila v mesecu juliju odkrita okužba s TSWV na krizantemah in INSV na papriki. To je bilo prvič, da sta bila ta dva virusa dokazana v Sloveniji. TSWV je izrazito polifagni  virus in je v Sloveniji uvrščen na karantensko listo A1. Z namenom izvedeti več o zastopanosti teh virusov v zavarovanih prostorih, so fitosanitarni inšpektorji, v okviru jesenskih pregledov, vzeli 242 vzorcev rastlin iz 129 objektov, ki jih je Nacionalni inštitut za biologijo testiral na tospoviruse. V 17 objektih je bil dokazan TSWV.

V prispevku so podani rezultati pregleda. Opisana so bolezenska znamenja, fitosanitarna nevarnost in možnosti za preprečevanje širjenja omenjenih virusov.  

 

 

ABSTRACT

TOMATO SPOTTED WILT VIRUS (TSWV) AND IMPATIENS NECROTIC SPOT TOSPOVIRUS (INSV) HAVE ALSO APPEARED IN SLOVENIA

 

During inspections in the context of monitoring the health condition of plants in greenhouses, which is carried out regularly by the phytosanitary inspectorate, in July infection with TSWV on chrysanthenum and INSV on paprika was found. This was the first time that these two viruses have appeared in Slovenia. TSWV is explicitly polyphagous virus and is classified in Slovenia on quarantine list A1.  In order to discover more about the presence of these viruses in greenhouses, phytosanitary inspectors took 242 samples of plants from 129 facilities in the context of the autumn inspections, which the National Institute of Biology tested for the presence of the tospovirus. TSWV was shown in 17 facilities.

The results of the monitoring are given in the contribution. The symptoms of disease are described, together with the phytosanitary risk and possibilities of preventing the spread of the mentioned viruses.